Wizyta w CERN

W dniach 9 - 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły realizujący poszerzony program nauczania z fizyki i informatyki odwiedzili Szwajcarię. Naszym głównym celem były wasztaty w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Dzięki uprzejmości polaków pracujących w CERN nasza wizyta w ośrodku naukowo-badawczym trwała niemal dwa dni, a podczas zajęć poznaliśmy między innymi historię Wszechświata i CERN, tematykę badań CERN, zostaliśmy wprowadzeni w świat cząstek i detektorów, odwiedziliśmy centrum kryogeniczne, halę magnesów nadprzewodzących oraz centrum sterowania akceleratorów.
Innym celem naszego wyjazdu była europejska siedziba Google'a w Zurychu, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca w korporacji, jej osiągnięcia oraz, przede wszystkim, jak aplikować o staż. Również w tym miejscu należy podziękować polakom, pracownikom Google'a, którzy zgodzili się być naszymi przewodnikami.
Kolejnym edukacyjnym aspektem naszej wycieczki była wizyta w Szwajcarskim Centrum Nauki w Wintherthur, gdzie poznawaliśmy fizykę od strony praktycznej, ucząc się przez doświadczenie.
Nasza wycieczka miała nie tylko charakter naukowy, ale również poznawaliśmy kulturę i historię Szwajcarii. Zwiedziliśmy Genewę, Lozannę i Zurych, oraz byliśmy z wizytą w fabryce sera Gruyere, gdzie zaserwowano nam obiadokolację złożoną z tradycyjnych potraw. Niewątpliwie najsłodszym punktem naszej wycieczki była wizyta w fabryce czekolady, gdzie mieliśmy możliwość nieograniczonej degustacji.
Nie można też nie wspomnieć o najwyższym punkcie naszej wycieczki - Aiguille du Midi (3842 m. n. p. m.). Co prawda Mont Blanc był zakryty przez chmury, ale szklana klatka wisząca nad przepaścią dostarczyła emocji równych możliwości podziwiania najwyższego szczytu Alp z tak bliska.
Program naszej wycieczki obejmował również wizytę w jedynym na świecie Muzeum Olimpijskim w Lozannie, przystanek przy wodospadach Renu oraz wizytę w zimowej stolicy Austrii - Innsbrucku. Nie sposób nie wspomnieć też o noclegach pod szczytami Alp i niezapomnianych widokach na te góry, które podziwialiśmy z okien autokaru przez znaczną część naszej podróży.
Wycieczka ta niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci szczególnie, że widzieliśmy miejsca, do których nie każdy może wejść. Tak naprawdę odwiedziliśmy cztery Państwa (Austria, Francja, Niemcy i oczywiście Szwajcaria). Poznaliśmy nowych kolegów, gdyż towarzyszyli nam uczniowie z II Liceum i VIII Liceum w Katowicach. Jednak najważniejsza jest wiedza, którą zdobyliśmy podczas tego, niewątpliwie naukowego, wyjazdu.