,,Podsumowanie pierwszego roku Erasmus+ w Mickiewiczu"

Ubiegły rok upłynął w naszej szkole pod znakiem progamu Erasmus+. Z uwagi na fakt, iż jesteśmy już na półmetku naszego projektu warto podsumować dotychczasowe osiągnięcia oraz podróże odbyte w celu międzynarodowej integracji. Dzięki długim godziną owocnych przygotowań godnie reprezentowaliśmy Mickiewicza podczas wizyt w szkołach partnerskich.

 

Wszystko zaczęło się od wizyty delegacji nauczycielskich w murach naszej szkoły. Podczas długich negocjacji ustalony został harmonogram pracy oraz zadania dla każdego z członków projektu. Uczniowie ,,Micka” mieli okazję zaprezentować naszym partnerom prezentację na temat naszego kraju, miasta, a także szkoły.

 

Kolejnym etapem współpracy były wizyty w szkołach partnerskich. Podczas pierwszej z nich odwiedziliśmy włoską Cerignolę. Gościliśmy w  ITET Dante Alighieri, gdzie mieliśmy przyjemność spotkania się z przedstawicielami organizacji do spraw uchodźców, a także samymi imigrantami. Pozwoliło to nam na zupełnie inne spojrzenie na ich problemy oraz skłoniło do refleksji na ich temat. Podczas naszej wyprawy poznaliśmy włoską kulturę oraz piękno regionu Apulia. Liczne wycieczki umiliły nam czas, który i tak upływał wspaniale na integracji w międzynarodowym gronie. Zwiedziliśmy wyjątkowe atrakcje takie jak wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Castel del Monte, Trani oraz Margherita di Savoia.

 

Kolejnym celem była cypryjska Larnaka. W pięknej scenerii morza śródziemnego zostaliśmy wspaniale przyjęci przez naszych partnerów. Mieliśmy przyjemność zwiedzić wiele wspaniałych miejsc, takich jak: Lefkara, Kato-Drys oraz Nikozja. Podczas pobytu w stolicy wyspy gościliśmy w Cypryjskim Instytucie Pedagogicznym, gdzie odbyła się sesja robocza na temat migracji. Jednym z kluczowych momentów wizyty były warsztaty kulinarne, w trakcie których każda ze szkół miała za zadanie przygotować tradycyjne danie swojego kraju. Polskie kopytka okazały się hitem i z pewnością przyczyniły się do zaciśnienia więzi z naszymi nowymi przyjaciółmi. Warto również wspomnieć o inspirujących warsztatach  „Use of Empowerment”, które z pewnością korzystnie wpłynęły na naszą kreatywność.

 

W pierwszym roku istnienia projektu w Mickiewiczu powstał Erasmus Corner. Jest on namiastką przygotowań, które czekają nas przed przyjazdem szkół partnerskich do Polski. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie równie produktywny i owocny, dzięki czemu wszyscy uczniowie ,,Micka” będą mogli skorzystać z obcowania z międzynarodową grupą Erasmus+.