Klasy 1b1 i 1b2 na wycieczce w Wilnie i Trokach. Z wizytą w dawnej Polsce…

Wycieczka na Litwę

Na początku czerwca klasy pierwsze o profilu biologiczno-chemicznym wraz z opiekunami (prof. Mariuszem Pleszakiem, Joanną Koloch, Agnieszką Niewczas i Urszulą Michalską) spędziły kilka dni na Litwie. Uczniowie zwiedzili wiele interesujących miejsc, związanych z historią Polski.

Jak wiadomo, Wilno i okoliczne miejscowości to nie tylko zabytki architektury, ale przede wszystkim kolebka polskiej literatury i kultury. Na trasie zwiedzania nie zabrakło zatem domów Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego, a także znanej z Inwokacji „Pana Tadeusza” Ostrej Bramy.

Młodzież na własne oczy zobaczyła celę Konrada – bohatera trzeciej części „Dziadów” oraz gmach budynku, w którym nagrywany był film oparty na tym dramacie.

Na licealistach ogromne wrażenie zrobiła także katedra w centrum Wilna. To właśnie tam najlepiej widać dawne dzieje Polski. Niczym na Wawelu znajdują się tam groby polskich władców: Aleksandra Jagiellończyka, Barbary Radziwiłłówny, Elżbiety Habsburżanki oraz urna z sercem Władysława IV Wazy.

Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć również Górę Trzykrzyską, która zasłynęła m.in. tym, że trzy krzyże, które upamiętniają męczeńską śmierć trzech franciszkanów, przetrwały 400 lat, nawet pomimo wysadzenia ich na rozkaz władz komunistycznych. Po tym zdarzeniu zostały odbudowane i stoją tam do dziś. Pierwszoklasiści zwiedzili również Górę Giedymina, zamek w Trokach oraz wiele zabytkowych kościołów. Największe wrażenie zrobiła barokowa świątynia pw. św. Piotra i Pawła na Antokolu.  Spośród innych zabytków wyróżniały ją przede wszystkim misternie zdobione wnętrza.

Tym, którzy są żywo zainteresowani etnografią, z pewnością spodobała się także wizyta w Rumszyszkach. Znajduje się tam największy na Litwie skansen. Można w nim zobaczyć XIX-wieczne domy, młyny oraz duży rynek.

Młodzież wróciła z pięciodniowej wycieczki pełna wrażeń, bogatsza o nowe doświadczenia, z poczuciem dumy z dawnej potęgi Polski